I.kolo Ligy mládeže v karate

26.02.2014 21:31

Start se našim nejmladším závodníkům vydařil

  V neděli 23. února 2014 se ve velkém sále kulturního domu Metropol konalo I. kolo Ligy mládeže v karate, kterého se účastnilo více jak 150 závodníků ze 12 oddílů nejen z Jihočeského kraje. Na zahajovacím kole se novohradský jedenáctičlenný závodní tým rozhodně neztratil.

Dopoledne již tradičně patřilo disciplíně kata - sestavy složené z postojů, krytů, úderů a samozřejmě kopů karate, které jsou koncipovány do předepsaného systému a prezentují obranu a boj proti imaginárním útočníkům. Závodník zde prezentuje všechny techniky karate, které se naučil do výše technického stupně (barevné pásy na kimonu), ale také svoji paměť a koordinaci pohybu a v neposlední řadě fyzickou kondici. V této disciplíně získali: Eliška Rolínková 2. místo (11-12 let fialové a hnědé pásky), Nikola Staňková 2. místo v kategorii mladší žákyně (bílé pásky), Karolína Staňková 2. místo kata starší žákyně (bílé pásky), David Macho 3. místo mladší žáci (bílé pásky), Kryštof Vinický 5-7 let (7.-6.kyu) 3. místo, Jan Švenda 3. místo mladší žáci, Marek Rolínek 3. místo (7-13 let fialové a hnědé pásky), Natálie Machová 3. místo kata starší žákyně (žluté a zelené pásky).  Volnou disciplínou byla soutěž dvojic v přesnosti a rychlosti
provedení pěti bočních kopů na lapu. V této dynamické disciplíně vybojoval Jan Švenda 2. místo mezi ml. žáky.

Odpoledne se soutěžilo ve sportovním zápase kumite, kde proti sobě postupně nastupují dvojice dle věku, pohlaví, hmotnosti a technického stupně. Mezi
staršími žákyněmi vybojovala 2. místo Nikola Staňková. V kumite mladších žáků získal Kryštof Vinický 3. místo v kategorii bez rozdílu hmotnosti.

Čtvrtou disciplínou bylo Ipon Shobu kumite, jedná se o zajímavý zápas dvojic podle pravidel kumite, ale vítězí ten, kdo rychleji získá "Ipon" jeden bod, nebo dvě "wazari", tedy dva poloviční body. Závodník nemá čas moc taktizovat a musí co nejdříve zabodovat, jinak ho soupeř porazí bez ohledu na časový limit. Tomáš Balko vybojoval v silné konkurenci 3. místo mezi staršími žáky bez rozdílu vah. Děkuji celému závodnímu týmu, trenérům a samozřejmě rodičům za
podporu našich závodníků. Nyní se připravujeme na Národní pohár 8. 3. v Praze, který je nominační na MČR mládeže a na Mistrovství ČR dospělých,
které se koná 29. 3. v  Ústí nad Labem.